Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter, direkt eller indirekt genom bolag, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 950 | 8 794 | 5 853 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 880 | 3 723 | 812 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 004 | 59 | -613 |
| Årets resultat (tkr) | 420 | -374 | -628 |
| Summa tillgångar (tkr) | 69 987 | 67 606 | 67 326 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 950 | 8 794 | 5 853 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 880 | 3 723 | 812 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 004 | 59 | -613 |
| Årets resultat (tkr) | 420 | -374 | -628 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 54 740 | 56 248 | 56 317 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 15 247 | 11 358 | 11 009 |
| Tillgångar (tkr) | 69 987 | 67 606 | 67 326 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 9 303 | 19 883 | 23 857 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 52 500 | 44 420 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 8 184 | 3 303 | 43 470 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 69 987 | 67 606 | 67 326 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 49.0% | 42.3% | 13.9% |
| Soliditet | 13.3% | 29.4% | 35.4% |
| Kassalikviditet | 186.3% | 343.9% | 25.3% |
Stenhus Norrköping Blyet 6 AB ingår i en koncern med 104 bolag. Moderbolag är MaxFastigheter i Sverige AB och koncernmoderbolag är Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter, direkt eller indirekt genom bolag, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.